Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: HAREKET  (Okunma Sayısı 1035 defa)
ikrami
Süper Modaratör
Allah Razı Olsun
*****

Karma: 18
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 1286« : 21 Mayıs 2008, 15:51:19 »

HAREKETE DAİR
Ailesiyle birlikte şehrin yakınındaki lunaparka giden Mert, heyecandan yerinde duramıyordu. Bu heyecanı kız kardeşiyle paylaşmak istiyor, ancak değişik sesler çıkararak ışıklar arasında süzülen oyuncaklardan kendini alamıyordu.
Gondola binen çocukların sallanırken attıkları çığlıklar, atlıkarıncadakilerin dönerken attıkları kahkahalara karışıyordu. Hele ahtopota binenlerin aniden yön değiştirmeleri görülmeye değerdi. Eğlenmeye hangisiyle başlayacağını düşünürken kızkardeşinin önerisiyle hız trenine binmeye karar verdiler.
Bir demir yığını gibi duran trenin yavaş yavaş harekete geçip kısa sürede hızlanmasıyla herkes çığlık atmaya başladı. Biraz ürkütücü de olsa bu ani hızlanma ve yavaşlamalar herkese büyük keyif veriyordu. Trenin yavaşlaması ve nihayet durmasıyla birlikte iki kardeşin birbirine sıkı sıkı sarılması görülmeye değerdi.
Yaşam ve hareket arasında sıkı bir bağ vardır. Gece, gündüz hatta uyurken bile hareket ederiz. Bizden başka birçok cisim de hareket halindedir.
Havada uçan kuş, yolda giden otomobil ve denizde yol alan gemi hareketlidir.
Oturduğunuz sıra, yazı tahtası ve üzerinde yemek yediğimiz masa ise hareketsizdir.
İnsanlar ve hayvanlar; koşma, atlama, yürüme, yüzme gibi değişik türde hareketler yaparlar.
Cansız varlıklar ise dışarıdan bir etki olmadıkça hareket edemezler. Sıramızın üzerindeki kitabı hareket ettirmek için ona bir etki uygulamak gerekir,
Sıramızın üzerindeki silgi yere düştüğünde yeri değişmiş, yani hareket etmiştir. Böylece hareket eden varlıkların yerinin değiştiğini söyleyebiliriz.
Buna göre hareketi, bir varlığın başka bir varlığa göre yer değiş¬tirmesi olarak tanımlayabiliriz.

Logged

SİZİ ALDATTIĞIMI DÜŞÜNÜYORSANIZ HAKKIMDA HAYIR DİLEYİN
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: