Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yetişkinlerin Çocuklarla Oyun Oynaması  (Okunma Sayısı 1086 defa)
ikrami
Süper Modaratör
Allah Razı Olsun
*****

Karma: 18
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 1286« : 17 Kasım 2008, 11:58:44 »

Yetişkinlerin Çocuklarla Oyun Oynaması

        İslam ümmetinin önderi olan Rasûlüllah'ın (Sallallahu Aleyhi Ve sellem.), çocuklarla birlikte oyun oynadığını gösteren birkaç hadis sunmak istiyoruz. Tabiî Hz. Peygamber'in (Sallallahu Aleyhi Ve sellem.), ana babaları ve yetişkinleri eğitmek, onların da kendisine uyarak çocuklarıyla beraber oynamalarını sağlamak için bunu yaptığını biliyoruz.
        Konuyla ilgili rivayetler şunlardır:
        a) Ebu Eyyûb Ensârî anlatıyor: Rasûlüllah'ın (Sallallahu Aleyhi Ve sellem.) yanına girmiştim. Hasan ile Hüseyin Hz. Peygamber'in (Sallallahu Aleyhi Ve sellem.) önünde ya da kucağında oynuyorlardı. Ben:
        - Onları seviyor musun ya RasûlALLAH? dedim. Bunun üzerine O:
        - Nasıl sevmem onları? Onlar benim dünya fesleğenlerimdir; onları koklarım, buyurdu. (621)
        b) Ömer b. Hattab diyor ki: Hasan ile Hüseyin'i Peygamber'in (Sallallahu Aleyhi Ve sellem.) iki omuzunda gördüm. Ben:
        - Altınızdaki at ne güzel! dedim. Bunun üzerine Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve sellem.):
        - Ne güzel atlıdır onlar! buyurdu. (622)
        c) Berâ b. Âzib anlatıyor: Rasûlüllah (Sallallahu Aleyhi Ve sellem.) namaz kılarken Hasan ile Hüseyin veya onlardan birisi gelir sırtına binerdi. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve sellem.) başını (secdeden) kaldırdığında eliyle onu tutardı. (Namazı tamamladıktan sonra):
        - Ne güzel binittir sizin binitiniz! buyururdu. (623)
        d) Câbir (r.a.) anlatıyor: Rasûlüllah'ın (Sallallahu Aleyhi Ve sellem.) yanına girmiştim. Hasan ile Hüseyin sırtına binmiş elleri ve dizleri üzerinde yürüyor ve şöyle diyordu: "Ne güzel devedir sizin deveniz. Ne güzel yüklersiniz siz!" (624)
        e) Hz. Aişe diyor ki: Habeşliler mescidde oynuyorlardı. Rasûlüllah (Sallallahu Aleyhi Ve sellem.) bana perde oldu da onların oyunlarına bakıp seyrediyordum. Böylece seyretmeye devam ettim. Nihayet bakmaktan ayrılan ben oldum. Oyun ve eğlenceye düşkün genç yaştaki bir kızın bunu ne ölçüde arzu edeceğini artık siz takdir edin! (625)
        Bu rivayetlerde Hz. Peygamber'in (Sallallahu Aleyhi Ve sellem.), torunları Hasan ile Hüseyin başta olmak üzere çocuklarla çeşitli oyunlar oynadığı görülmektedir. Böyle yapmakla Rasûlüllah (Sallallahu Aleyhi Ve sellem.) oyunun çeşitliliği düşüncesini göstermiş oluyordu. Ayrıca Rasûlüllah'ın (Sallallahu Aleyhi Ve sellem.), daha canlı ve istekli oynamaları için oyuna katılan çocukları övdüğü, takdir ve tebrik ettiği de görülmektedir. Böylelikle onlar, bıkmadan ve usanmadan severek oyunu sürdürecekler, aynı anda hem bedenf hem de rûhî gıdalarını almış olacaklardır.


--------------------------------------------------------------------------------

(621) Hadisi Taberânî rivayet etmiştir. Ayrıca hadis Bezzâr tarafından Sa'd b. Ebi Vakkas'tan da rivayet edilmiştir.
(622) Ebu Ya'lâ'nın bu rivayeti için bkz. Heysemî, Mecmau'z-Zevaid, IX, 182; Kenzü'lUmmât, VII, 106.
(623) Taberâni'nin bu rivayeti için bkz. Heysemi, a.g.e., IX, 182. Hadisin isnadı hasendir.
(624) Hadisi Taberâni rivayet etmiştir.
(625) Buhâri, Nikah, 83; Müslim, İldeyn, 17; Nesaî, Salâtü'I-Îdeyn, 34, 35; Ahmed b Hanbel, VI, 84. Nesai'nin diğer rivayeti şöyledir: "Bayram günü Sudan'lılar gelerek Peygamber'in (Sallallahu Aleyhi Ve sellem.) dnünde oyun oynuyorlardı. Rasufüllah (Sallallahu Aleyhi Ve sellem.) beni de çağırdı. Omuzunuüzerinden onları seyrediyordum. Böylece bakmaya devam ettim. Nihayet seyretmeyi bıraka ben oldum."
Logged

SİZİ ALDATTIĞIMI DÜŞÜNÜYORSANIZ HAKKIMDA HAYIR DİLEYİN
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: