Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: FİLİSTİN KUŞATMA ALTINDA SON DAKİKALAR--SAVAŞ ÇIKABİLİR  (Okunma Sayısı 1904 defa)
ikrami
Süper Modaratör
Allah Razı Olsun
*****

Karma: 18
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 1286« : 05 Ekim 2009, 22:18:08 »

05.10.2009
21:55 İsrail, Mescid-i Aksa'daki Kudüslü gençlerin sayısını öğrenmek için çalışıyor.

21:45 Mescid-i Aksa'daki Kudüslü gençlerin direnişi, İsrail askerlerine geri adım attırdı. İsrail, planladığı Mescid-i Aksa baskınından geri adım attı.

21:30 İsrail askerlerinin "teslim olun" çağrılarına Kudüslü gençlerden yanıt geldi. Kudüslü gençler, Mescid-i Aksa içerisinden az önce yaptıkları açıklamada: "Siyonist işgalcilere teslim olmaktansa şehid olmayı tercih ederiz" mesajını ilettiler.

21:15 İsrailli subaylar, Mescid-i Aksa'daki Kudüslü gençleri dışarı çıkarmak için kısa bir süre sonra baskın düzenleyecek. İsra Haber Filistin temsilcisi Nureddin İslam, İsrailli subayların plan hazırlığı içerisinde olduğunu bildirdi.

21:00 İsrail askerleri, Mescid-i Aksa'daki Kudüslü gençlere 15 dakika süre verdi. İsrail, Kudüslü gençlerin Mescid-i Aksa'dan çıkmamaları halinde, güç kullanarak içeriye gireceğini ilan etti.

 
20:55 Türkiye'deki sivil toplum örgütleri tarafından bugün Taksim'de düzenlenen protesto gösterisini, Pazartesi gece saat 23:15'te Kudüs Tv'de izleyebilirsiniz.

 
20:30 Kudüslü gençler, Mescid-i Aksa savunmasında üçüncü güne girdi. İsrail, üçüncü günde de Kudüslü gençlere yiyecek ve içecek maddeleri ulaştırılmasına engel oluyor.

 
20:00 Saadet Partisi Gençlik Kolları: Bu alçak saldırı karşısında Türkiye’yi yönetenleri, boş lafları ve cılız tepkileri bir yana bırakarak tüm İslam alemine örnek olacak somut bir tepki ortaya koymaya davet ediyoruz.

19:20 Lübnan'daki Filistinli hareketler, İsrail'in Mescid-i Aksa kuşatmasının, Kudüs'ü Yahudileştirme ve Mescid-i Aksa'yı yıkma planlarının bir parçası olduğunu belirttiler.

Mescid-i Aksa'daki Kudüslü gençlerin eylemlerini desteklediklerini ifade eden Filistinli hareketler, Mescid-i Aksa'nın korunması için direnişe devam etmeleri çağrısında bulundular.

19:15 Mısır'daki Zakazik Üniversitesi öğrencileri, bugün düzenledikleri eylemle, Mescid-i Aksa'ya saldıran İsrail'i kınadı. Eyleme katılan yüzlerce öğrenci, Mescid-i Aksa'daki Kudüslü gençleri desteklediklerini ilan ettiler.

 
19:00 Mescid-i Aksa yakınlarındaki al Amod kapısında çıkan çatışmada 4 İsrail askeri yaralandı.

18:50 Tahran'daki ofisinde, Hamas'ın Siyasi Birim Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk'u kabul eden İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Muttaki, İsrail'in Mescid-i Aksa'daki saldırılarını kınadı.

Muttaki, Mescid-i Aksa'da tehlike çanlarının çalmaya başladığını söyledi.

18:45 Mescid-i Aksa hatiplerinden Şeyh İkrime Sabri, el Alem televizyonuna yaptığı konuşmasında, Mescid-i Aksa'da Kudüslü gençlerin başlattığı direnişin, dünya müslümanlarına sorumluluklarını hatırlatmayı hedeflediğini belirtti.

18:40 Kudüs müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, Mescid-i Aksa'nın içerisinde ve çevresinde meydana gelen gelişmelerin son derece tehlikeli olduğunu söyledi.

el Cezire'ye konuşan Şeyh Hüseyin, aşırılık yanlısı İsrail hükümeti desteğinde Mescid-i Aksa'ya saldıran fanatik Yahudilerin engellenebilmesi için başta İslam Konferansı Örgütü ve Arap Birliği olmak üzere tüm dünya müslümanlarını ve Arapları, sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

18:30 MTTB Genel Başkanı Taha Esen Şeker, Kudüs'te artan gerilim üzerine bir basın açıklaması yaptı. Şener, İsrail'in saldırılarını kınarken Kudüslü gençlerle dayanışma içerisinde olduğunu belirtti.

Şener açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Daha birkaç ay önce mazlum Filistin halkını fosfor bombalarıyla öldüren, kundaktaki bebeklere kıyan İsrailliler bu sefer de Müslümanların kalbine dokunma gibi bir yanılgının içine düşmüşlerdir. Bayramlarını bahane eden aşırı dinci Yahudiler bir milyon Yahudi’yi Mescid-i Aksa’ya toplayıp mescidimizi işgal edip yıkma gibi bir plan içine girmişlerdir. Yedi yüz yiğit gençse Mescid-i Aksa’da itikafa çekilmiş ve mescidimizi korumaya and içmişlerdir. İsrail polisi ile gençler arasında çatışmaları başlatan bu olay Yahudilerin bitmez tükenmez hırslarından kaynaklanmaktadır. MTTB olarak bu olayda parmağı olan herkesi telin ediyoruz. Başta Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olmak üzere yer yüzündeki tüm devletleri bu olaya seyirci kalmamaya davet ediyoruz."

18:15 Tahran Belediye Başkanı Mayor Muhammed Bakır, İsrail'in Mescid-i Aksa'daki saldırılarını kınadığını açıkladı.

Bakır, dünya müslümanlarına çağrıda bulunarak, Filistin halkına destek olmalarını istedi.

18:05 İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hasan Kaşkavi, bugün düzenlediği basın açıklamasında, İsrail'in Mescid-i Aksa'daki saldırılarını kınadı.

Kaşkavi, İsrail'in saldırılarının insan hakkı ihlali olduğunu söyledi.

17:58 Kalendiya sınır kapısında Kudüslü gençlerle İsrail askerleri arasında çatışma çıktı.

17:55 Çok sayıda Kudüslü, İsrail polisi tarafından tehdit edilen Aksa'nın muhafızı Şeyh Raid Salah'la dayanışma içerisinde olduklarını göstermek için Mescid-i Aksa yakınlarındaki Vadi Coz'da dayanışma çadırı kuruyor.

17:50 Kudüs'ün başta Şufat, Ras Amod ve Tur mahallesi olmak üzere bir çok noktasında İsrail askerleriyle Kudüslüler arasında çatışmalar devam ediyor.

17:45 İsrail askerini bıçaklayan 13 yaşındaki Yusuf Halil adlı Kudüslü genç az önce göz altına alındı.

17:40 Bir süre önce Kudüs'te Filistinli tarafından bıçaklanan İsrail askerinin durumunun tehlikeli olduğu öğrenildi. İsrail askeri, boynundan bıçaklandı.

17:35 Az önce Mescid-i Aksa'da yaralanan Kudüslü genç, içerideki Kudüslülerin de yardımıyla İsrail askerlerinin tutuklamasından son anda kurtuldu.

İsrail askerleri, sağlık görevlilerinin Mescid-i Aksa'ya girmesini engellediği, Kudüslü gençlerin kendi imkanları ölçüsünde arkadaşlarını tedavi altına aldıklaı öğrenildi.

17:30 Şeyh Raid Salah liderliğindeki İslami Hareket liderlerinden Şeyh Yusuf Baz, az önce 25 kişilik bir İsrail askeri grubunun, Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdiğini bildirdi.

Kudüslü gençlerle Mescid-i Aksa içerisinde direnişte bulunan Şeyh Baz, İsrail askerlerinin Meğaribe kapısından Mescid-i Aksa'ya girmeyi hedeflediğini belirtti.

Şeyh Baz, İsrail askerlerinin kendilerini, Meğaribe kapısına geri döndürmek için mücadele eden iki Kudüslü genci tutuklamak için çalıştıklarını söyledi.

Kudüslü gençlerin, tutuklanmalarını engellemek için Mescid-i Aksa'da namaz kılınan bölgenin kapılarını kapattıklarını ifade eden Baz, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'nın avlusundaki sayılarının artmaya başladığını ifade etti.

17:25 Mescid-i Aksa içerisinde Kudüslü gençlerle İsrail askerleri arasında az önce şiddetli bir çatışma başladı.

17:20 Mısır'ın Dimyat şehrindeki Filistin Halkına Destek Komitesi, fanatik Yahudiletin Mescid-i Aksa'ya düzenleyecekleri baskını protesto edecek.

İhvan-ı Müslimin Hareketi'nin de destek verdiği bu eylem saat 18:00'de başlayacağı öğrenildi.

Dimyatlılar, İsrail mallarının boykot edilmesini, Filistin direnişine ve halkına maddi destek verilmesini isteyecekleri bildirildi.

17:15 Mescid-i Aksa'yı fanatik Yahudilerin baskınından korumak için Aksa'da direnişe başlayan Kudüslü gençlerden bir tanesi, İsrail askerleriyle çatışmaya girdi. Kudüslü gencin yaralandığı öğrenildi.

17:10 Kudüs'teki Şufat mülteci kampında bir İsrail askerini bıçaklayan Kudüslünün yaşının 13 olduğu öğrenildi.

17:00 İzmit Filistin Dostları, bugün saat 17.00'de İzmit Sabri Yalım parkında, İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hedef alan saldırılarını protesto etmek ve fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa baskınını engellemek için Mescid-i Aksa'da direnişe geçen Kudüslü gençlere destek vermek için buluşuyor.

16:55 Onlarca İsrail askeri aracı, İsrail askerinin bıçaklandığı Şufat mülteci kampını kuşatma altına aldı.

16:50 Aralarında İhvan-ı Müslimin Cemaati liderlerinden Ahmed Mahmud'un da bulunduğu İsviçre'deki muhalif hareketler, İsrail'in Mescid-i Aksa kuşatmasını kınadılar.

16:45 Filistin Başkadısı Şeyh Teysir Temimi: Mescid-i Aksa'nın kuşatma altına alınması ve namaz kılanların engellenmesi, ırkçı bir saldırıdır.

16:40 İsrail, Mescid-i Aksa'yı fanatik Yahudilerin saldırılarından korumak için otobüslerle yola çıkan Kudüslülerin yolunu kesti.

16:30 Kudüslü bir genç, az önce İsrail askerini bıçakladı. Kudüslülerle İsrail askerleri arasında olayın yaşandığı lokantada çatışma çıktı.

16:20 Ürdün Başbakanı Nadir Zehebi,İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hedef alan saldırılarını durdurmak için Arap ve batılı yetkililerle görüşmeler yaptıklarını söyledi.

16:15 Hizbullah'ın Güney Lübnan sorumlusu Şeyh Nebil Kavuk: Siyonistlerin Mescid-i Aksa'nın kudsiyetini çiğnemesi, Müslümanların onurunu ve mukeddasıtını hedef alan yeni bir saldırıdır."

16:10 Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, İsrail'in Mescid-i Aksa'daki eylemlerini endişeyle takip ettiklerini söyledi.

16:00 Hamas'ın kadın kolları, bugün Gazze'de düzenlediği protesto gösterisiyle, İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hedef alan saldırılarını kınadı.

Hamas'ın önde gelen kadın liderlerinin de katıldığı yürüyüş sırasında Hamaslı kadınlar "Biz, Mescid-i Aksa için kendimizi, çocuklarımızı, mallarımızı feda etmeye hazırız" mesajını verdiler.

Hamas'ın kadın liderleri, Mescid-i Aksa için Gazze'de yapabilecekleri en basit adımın, meydanlara inerek protesto gösterisi düzenlemek olduğunu belirterek, tüm Müslüman ve Arapların acilen harekete geçmesi gerektiğini ifade ettiler.

15:55 Saadat Partisi Gençlik Kolları, İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hedef alan saldırılarına dur demek için meydanlara iniyor.

Saadat Partisi Kocaeli Gençlik Kolları'ndan yapılan açıklamada Kocaeli halkı, Salı günü düzenlenecek protesto gösterisine davet edildi.

Gençlik Kollarından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Siyonistlerin Mescid-i Aksa'yı hedef alan saldırılarına karşı Mescid-i Aksa'da direnişe geçen Kudüslü gençlerle dayanışma içinde olduğumuzu göstermek için,

Filistinli Gençlere Destek ve Siyonist İsrail terörünü telin yürüyüşü 6 Ekim Salı günü saat: 17.30'da merkez bankası önünde, SAADET PARTİSİ GENÇLİK KOLLARI öncülüğünde sivil toplum örgütlerinin katılımı ile protesto gösterisi düzenliyoruz.

Tüm Kocaeli kamuoyunu duyarlı olmaya ve vicdani tepkilerini dile getirmeyi çağırıyoruz."

15:15 Van Hak ve Özgürlükler Platformu, bugün akşam saat 18:30'da Hz. Ömer Camisi önünde, Mescid-i Aksa'daki Kudüslü Gençlerle dayanışma içinde olmak ve fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa baskınını protesto etmek için buluşuyor.

14:45 İstanbullu gençlerin dün akşam saat 23:00'te İstanbul konsolosluğu önünde yaptığı protesto gösterisi, Filistin'de yankılandı.

Filistin'in saygın haber ajanslar, İstanbul'da protesto gösterisine geniş yer verirken Hamas'ın önde gelen liderlerinden Muşir el Mısri de İstanbullu gençlerin eylemini selamladı.

Muşir el Mısri "Biz durmayacağız siz de durmayın ey Türkiye gençleri, çünkü ümmetin kalbi sizsiniz. Sizin Kudüs'e ve Gazze'ye selam ettiğiniz gibi Kudüs ve Gazze sizi selamlıyor.' dedi.

el Mısri, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Türkiye halkının ve gençlerinin desteğini her zaman en güçlü şekilde hissettiklerini belirten Mısri 'Mescid-i Aksa için yapılmayacak şey hiçbir zaman yapılmayacak demektir. İnanacağız, omuz omuza direneceğiz ve kazanacağız. Mescid-i Aksa'da hep beraber zafer secdelerinde buluşmak için en büyük görev gençlerindir."

14:30 Mescid-i Aksa'nın hava sahasında, iki helikopter uçuş yapmakta.

14:20 Filistin Başbakanı İsmail Heniyye: "Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya karşı sorumluluklarımızdan geri adım atmayacağız."

14:10 İsrail polisi, Kudüslülerin Vadi Coz'daki protesto gösterisini güç kullanarak dağıttı.

14:00 İsrail polisi, dün Kudüs ve Mescid-i Aksa'da çıkan olaylardan ötürü Şeyh Raid Salah'ı tutuklamakla tehdit etti.

13:30 Yusuf el Kardavi, Cuma gününü "Öfke Günü" olarak ilan etti, tüm dünya müslümanlarını Mescid-i Aksa'nın fanatik Yahudilerin saldırılarından korunması için harekete geçmelerini istedi.

13:10 İsrail askerleriyle Tur mahallesindeki Kudüslüler arasında da çatışma çıktı. İsrail, Mescid-i Aksa'ya gidişleri engellemek için Tur mahallesinin giriş ve çıkışlarını kapatmıştı.

13:05 Yusuf el Kardavi: Rejimler, Mescid-i Aksa'yı yalnız bıraktı. Fakat ümmetimizden ümidi kesmiş değiliz... Filistin davası sadece Filistinlilerin değil tüm müslümanlarındır. Ümmetimiz harekete geçmelidir.

13:00 Mescid-i Aksa'da tekbir sesleri yükseliyor. Mescid-i Aksa'daki Kudüslü gençler, Kudüslülere çağrıda bulunarak daha fazla kişinin Aksa'ya gelmesini istiyor.

12:45 Ras Amod'daki çatışmada, iki İsrail askeri yaralandı.

12:30 5 bin civarında fanatik Yahudi, Mescid-i Aksa'nın avlusuna Meğaribe kapısından girme hazırlığında olduğu bildirildi.

12:25 İsrail, Mescid-i Aksa'yı savunmaya giden Kudüslülerin yolunu kesti. İsrail, 50 yaş üstü Kudüslülerin Mescid-i Aksa'ya gitmelerine izin verirken, diğer Kudüslüleri geri dönmeye zorladı. Kudüslülerin 4 otobüsle Mescid-i Aksa'ya doğru gittiği öğrenildi.

12:20 İsrail askerleri, Mescid-i Aksa'ya baskın yaptı ve direnişe geçen gençlerden bazılarını tutukladı.

12:15 Ras Amod mahallesinde Kudüslülerle İsrail askerleri arasında şiddetli çatışma çıktı.

12:00 Filistin Meclisi, Başkan Yardımcısı Ahmed Bahr başkanlığında, Filistin Yönetimi'nin Goldstone raporunu ertlemesini görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

Açılış konuşmasında Ahmed Bahr, fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'yı hedefleyen saldırılarını kınarken Mescid-i Aksa'yı savunmak için harekete geçen Kudüslülere teşekkür etti, dünya müslümanlarını sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

11:00 Şeyh Raid Salah liderliğindeki İslami Hareket, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya ulaşılmasına mani olmak için koyduğu her türlü engelin aşılacağını, hiçbir engelin kendileriyle Mescid-i Aksa arasındaki bağı koparamayacağını söyledi.

Burak duvarı bölgesindeki fanatik Yahudilerin, sabah saatlerinde Mescid-i Aksa'nın avlusuna gireceği haberi üzerine çok sayıda Kudüslü Mescid-i Aksa'ya akın etmişti.

10:15 Kudüslü gençler, Tur mahallesinin girişine barikatlar kurdu.

10:00 Eksi Kent'in kapılarına ve Doğu Kudüs mahallelerinin girişlerine yüzlerce atlı polis ve sınır polisi konuşlandırıldı.

Mescid-i Aksa'ya yakın olan Vadi Coz, Savana ve Amod mahallerinde ulaşım trafiğe kapatıldı. Mahallelerin girişlerinde kontrol noktaları oluşturuldu.

09:30 İsrail, Mescid-i Aksa yakınlarındaki Savana mahallesini ulaşıma kapattı. Aksa'ya destek vermek için gelen otobüsler geri çeviriliyor.

08:45 İsrail polisi, Yahudi ve Hristiyanların Mescid-i Aksa'ya bugün girmelerini tamamen engellediğini, müslümanlardan da sadece 50 yaş üstü olanların girmesine izin vereceğini bildirdi.

07:00 İsrail, Kudüslülerin Mescid-i Aksa'daki kuşatmayı yarmak için yardıma gelirler gerekçesiyle Mescid-i Aksa'ya giden Esbat kapısını kapattı.

05:00 Mescid-i Aksa'daki gençlerle beraber direnişte olan İslami Hareket'in Kudüs sorumlusu Şeyh Ali Abu Şeyha, İsrail askerlerinin çemberi saat geçtikçe daralttığını, kendilerine yiyecek ve suyun gönderilmesini engellediğini belirti.

Kudüs ve 1948 sınırlarında yaşayan Filistinlilere seslenen Şeyha, İsrail'in aldığı 55 yaş sınırını dinlemeden, Mescid-i Aksa'yı kurtarmak için Aksa'ya akın etmelerini istedi.

Şeyha, neye mal olursa olsun Mescid-i Aksa'daki Kudüslülerin geri adım atmayacağını, fanatik Yahudilerin baskınlarını önlemek için Mescid-i Aksa'da kalmaya devam edeceklerini söyledi.

03:30 İsrail, yaşları 55 altı olan Kudüslülerin sabah namazını Mescid-i Aksa'da kılmalarını engelliyor.

02:50 Mescid-i Aksa'daki Kudüslü gençlerin direnişi devam ediyor. Cumartesi günü yatsı namazından itibaren Mescid-i Aksa içerisinde bulunan Kudüslü gençler, bu saatlerde gece namazı için hazırlık yapıyor.

02:40 İsrail askerleri, Mescid-i Aksa'daki Kudüslü gençlerin abdest almaları için, dışarı çıkmalarını engelliyor. İsrail askerleri, Mescid-i Aksa'daki namaz kılınan bölgede olan gençlerin, dışarı çıkmaları halinde tutuklayacaklarını ilan etti.

02:30 İsra Filistin Gönüllüleri: Mescid-i Aksa'ya Yapılan saldırılar, karşılıksız kalmayacaktır.

02:20 MTTB: Yeryüzünde ki tüm mazlum halklar için hep önde olan bu toprakların evlatları, kardeşlerini ve ilk kıblelerini yalnız bırakmayacaktır.

02:00 İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hedef alan saldırıları, Pazartesi günü Taksim meydanında

Proresto eylemine MTTB, İnsan ve Medeniyet Hareketi, Medeniyet Derneği, İHH, Özgür-Der, İsra Kültür Merkezi, Günışığı Derneği, İnsan Vakfı, Akabe Vakfı, Hikmet Vakfı ve AKDAV destek veriyor.

01:50 İstanbullu gençlerin İsrail konsolosluğu önündeki oturma eylemleri hala devam ediyor. Saat 23:00'te bir grup duyarlı genç tarafından başlatılan oturma eylemi, sabah saatlerine kadar devam edecek.

Yaklaşık 500 kişinin katıldığı protesto eylemine Anadolu Gençlik Derneği'nin İstanbul İl Başkan Yardımcısı da katılarak bir konuşma yaptı.

Herhangi bir gruba yada derneğe bağlı olmadıklarını ifade eden İstanbullu gençler, Mescid-i Aksa'daki Kudüslü gençlerle dayanışma içerisinde olduklarını göstermek ve Şeyh Raid Salah'ın çağrısına olumlu yanıt vermek için oturma eylemini başlattıklarını bildirdiler.İsra haber
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2009, 22:31:29 Gönderen: ikrami » Logged

SİZİ ALDATTIĞIMI DÜŞÜNÜYORSANIZ HAKKIMDA HAYIR DİLEYİN
ikrami
Süper Modaratör
Allah Razı Olsun
*****

Karma: 18
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 1286« Yanıtla #1 : 05 Ekim 2009, 22:18:19 »

İstanbullu gençlerden birisi "Şeyh Raid Salah, Cuma günü Umm Fahm'da yaptığı konuşmasında, zulüm karşısında susan dilsiz şaytandır demişti. Biz, dilsiz şaytan olmaya karşı çıktık. Şeyh Salah, konuşmasında ayrıca "Ankara’dan Kuala Lumpur’a, “Birruh Biddem Nefdik Ya Aksa” nidaları yükselirse, bu nidalar İsrail işgalinin başlangıcı, Mescid-i Aksa’nın istiklalinin, Filistin devletinin kurulmasının başlangıcı olur" demişti. Biz, Şeyh Salah'ın isteğini yerine getiriyor ve şimdi buradan haykırıyoruz: Birrruh Biddem Nefdiyk Ya Aksa!"

01:40 Kudüslü gençlerin Mescid-i Aksa'daki direnişi ikinci gününe girdi. Fanatik Yahudilerin Pazar günü düzenlemeleri beklenen baskını engeleyen gençler,
 
01:30'da yaptıkları son açıklamada, morallerinin son derece yüksek olduğu, İsrail askerlerinin kuşatmasına rağmen direnmeye devam edeceklerini söylediler.

İsrail, Kudüslü gençlere yiyecek ve suyun ulaştırılmasına engel oluyor.

01:30 Gazze'deki Kuşatmaya Karşı Halk Komitesi'nin başkanı bağımsız milletvekili Cemal Hudari, düzenlediği basın açıklamasında İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hedef alan saldırılarını günden güne artırmasının arkasında, Müslüman ve Arapların zayıf duruşunun temel sebep olduğunu söyledi.

Aşırılık yanlısı Netanyahu hükümetinin Kudüs'ü Yahudileştirme planlarını uygulamak için geldiğini belirterek, çok sayıda İsrail askerinin Mescid-i Aksa'daki Kudüslülere saldırmak için hazırlık yaptığını söyledi.

Kudüslülerin, Mescid-i Aksa'yı savunmak için sergiledikleri çabayı takdir eden Hudari, İsrail'in saldırılarına karşı müslüman ve Arapların harekete geçmesini istedi.

01:15 Müslüman Alimler Birliği Başkanı ve İslam dünyasının önde gelen alimlerinden Yusuf el Kardavi, Pazartesi günü saat 10:00'da Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenleyeceği basın açıklamasıyla Mescid-i Aksa'da meydana gelen son olayları değerlendirecek.

01:10 Filistin'deki Ortodoks hıristiyanların sözcüsü olan Papa Ataullah Hanna, İsrail'i Mescid-i Aksa'yı hedef alan saldırılarına karşı, Mescid-i Aksa'daki gençlerle dayanışma içerisinde olduğunu ilan etti.

Hanna, müslümanların Mescid-i Aksa'da namaz kılmaları engellenirken, yerleşimcilere her türlü serbestliğin tanınmasını eleştirdi.

İsrail'in her türlü insani ve ahlaki değeri ayaklar altına aldığını savunan Hanna, "Müslümanlara ve Mescid-i Aksa'ya yapılan saldırı, bizlere yapılmıştır" dedi.

Hanna son olarak "Sadece İsrail'i değil İsrail'in saldırılarına tepki göstermeyerek öylece oturanları da kınıyoruz" dedi.

01:00 Aksa'nın Sesi radyosunun haberine göre az önce Mescid-i Aksa'daki gençlerle İsrail askerleri arasında çatışma çıktı. Üç gencin yaralandığı öğrenildi.

00:30 Mescid-i Aksa direnişine Sudan'dan da destek geldi. Sudanlı gençler, Pazar günü başkent Hartum'da protesto gösterisi düzenledi.

Protesto gösterisinin video görüntülerini kısa bir süre sonra İsra Haber'de izleyebilirsiniz.

00:00 Tokat Filistin Dostları, Mescid-i Aksa için harekete geçmeye çağırıyor. Örgüt tarafından yapılan resmi açıklamada "Aksa'mızı canlarını ortaya koyarak savunan Kudüslü kardeşlerimize ses olmak ve Aksa'ya sahip çıkma sorumluluğumuzu yerinegetirmek üzere 5 Ekim Pazartesi 17.00'de TOKAT Yer Altı Çarşısıüzerindeyiz!" denildi

23:50 Mescid-i Aksa'da çıkan olaylardan sorumlu olduğu iddiasıyla tutuklanan Fetih lideri Hatim Abdulkadir, serbest bırakılmasından kısa bir süre sonra "Tutuklanmamız, Aksa'ya karşı olan sorumluluklarımızı yapmamızdan alıkoymayacaktır" dedi.

Abdulkadir, Fetih Hareketi'nin Kudüs'ten sorumlu lideri olup, Pazar günü sabah namazını Mescid-i Aksa'da kılmak için yola çıkmıştı.

Adı, Mescid-i Aksa'da çıkan olayların baş sorumluları arasında geçen Abdulkadir, 12 saat süren soruşturmanın ardından 20 bin şikel para cezası ve Mescid-i Aksa'ya yaklaşmama şartıyla serbest bırakıldı.

23:30 Kudüs'te gergin saatler yaşanıyor. İlerleyen saatlerde, Mescid-i Aksa için kendilerini feda eden Kudüslü gençlerin başlarına neler geleceğini bilmiyor.

Kudüslüler, Mescid-i Aksa'daki gençlerin başlarına geleceklerden endişe ediyor. Kudüslüler, İsrail'in Aksa'daki gençleri çıkarma bahanesiyle güç kullanması ve çok sayıda Kudüslü gencin şehid olmasından ya da yaralanmasından endişe ediyor.

Kudüslü gençler, daha önceden yaptıkları açıklamada, Mescid-i Aksa'da şehadete hazır olduklarını ilan etmişlerdi.

23:15 Hamas: Mescid-i Aksa, saatli bir bombadır. Mescid-i Aksa'ya verilecek er türlü zarar halinde, ilk önce Siyonist işgalcilerin yüzüne karşı patlayacaktır.

23:00 Mescid-i Aksa'ya alınmayan Aksa'nın muhafızı Şeyh Raid Salah, Aksa'ya 150 metre uzaklıkta bekleyerek Kudüslü gençlerin direnişine destek veriyorç

Şeyh Raid Salah, dünya müslümanlarından acilen harekete geçmesini istemişti. Fakat Raid Salah'ın çağrısına Türkiye dahil İslam dünyasından ciddi bir yanıt gelmemişti.

22:45 Mescid-i Aksa'da direnişe devam eden Kudüslü gençler, İslam dünyasına çağrıda bulunarak, Mescid-i Aksa için acilen harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Kudüslü gençler, daha önceden yaptıkları açıklamada, Mescid-i Aksa içerisinde şehid olmaya hazır olduklarını ilan etmişlerdi.

22:25 Mescid-i Aksa içerisindeki Kudüslüler, İsrail askerlerinin ilerleyen saatlerde Aksa'ya baskın düzenleyeceğini beklediklerini bildirdi.

22:15 İsrail askerleri, Mescid-i Aksa içerisindeki gençleri kuşatmaya devam ediyor.

22:00 Mescid-i Aksa içerisindeki Kudüslü gençlerden bir tanesi Kudüs haber ajansını az önce telefonla arayarak, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'da namaz kılınan bölgeye yaklaştıklarını bildirdi.

21:56: Silahlı İsrail askerleri, bugün yatsı namazından sonra Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Logged

SİZİ ALDATTIĞIMI DÜŞÜNÜYORSANIZ HAKKIMDA HAYIR DİLEYİN
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: