Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: İsrail’in nükleer silahlarını görmeyen Batı, İran’ı hedef tahtasına koymak istiy  (Okunma Sayısı 2255 defa)
ikrami
Süper Modaratör
Allah Razı Olsun
*****

Karma: 18
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 1286« : 12 Kasım 2011, 19:49:45 »

İsrail’in nükleer silahlarını görmeyen Batı, İran’ı hedef tahtasına koymak istiyor

Irak’ı ‘kimyasal silahlar bulunduğuna’ ilişkin yalan raporlarla işgal eden  ABD önderliğindeki batılı ülkeler, İsrail’in baskısıyla yeniden İran’ı hedef tahtasına koydu. Gerekçe ise, UAEK’e hazırlattırılan raporda, İran’ın nükleer silah peşinde olduğu iddiası. İşin garibi, İran’ı nükleer silah yapmaya çalışmakla suçlayan İsrail’in elinde 350′yi aşkın her şekilde kullanılabilecek nükleer bomba bulunuyor.

Irak’ı ‘kimyasal silahlar bulunduğuna’ ilişkin yalan raporlarla işgal eden ABD önderliğindeki batılı ülkeler, İsrail’in baskısıyla yeniden İran’ı hedef tahtasına koydu. Gerekçe ise, UAEK’e hazırlattırılan raporda, İran’ın nükleer silah peşinde olduğu iddiası. İşin garibi, İran’ı nükleer silah yapmaya çalışmakla suçlayan İsrail’in elinde 350′yi aşkın her şekilde kullanılabilecek nükleer bomba bulunuyor. Daha da önemlisi, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nı imzalamaya yanaşmayan ve nükleer tesislerine gözlemci sokulmasına izin vermeyen İsrail’e ne BM ne de UAEK hiçbir şey diyemiyor. Kendisi yüzlerce nükleer bombaya sahip olan İsrail, dünyayı kandırarak Ortadoğu’yu kan gölüne çevirmek istiyor.

Sıra İran’da mı?
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) İran’ın nükleer programına ilişkin raporunun zamanlaması yine ilginç bir zamana denk geldi. Arap Baharı ismiyle başlatılan Tunus ve Mısır’daki halk hareketlerinin başarıya ulaşmasından sonra  Libya’daki iç savaşın da muhaliflerin Kaddafi’yi devirmesiyle sonuçlanmasından birkaç gün geçtikten sonra İran raporu açıklandı. Garip bir tesadüf olarak değerlendirilen bu zaman çakışması, akıllara ‘Sırada İran mı var?’ sorusunu getirdi.

İsrail savaş istiyor
Etrafında güçlü bir Müslüman ülkesi istemeyen İsrail, uzun süredir ABD ve batılı ülkelerin askeri güçlerini kullanarak İran’ı etkisiz hale getirmenin peşinde koşuyor. İran-Irak savaşından sonra uygulanan ambargoya rağmen milli savunma sanayisini geliştiren İran’ın nükleer programları devreye sokması, uzun süredir İsrail’i rahatsız ediyor.

İsrail, her defasında İran’ı vuracağını açıklayarak, sürekli göz dağı veriyor. Son birkaç yıldır ise İran’a yönelik bir saldırıyı sürekli gündeme getirip BM Güvenlik Konseyi’nden çok ciddi müeyyideler çıkarmayı başaran İsrail, şimdi yeniden savaş çığırtkanlığı yaparak ABD ve diğer ülkelere yeni ve daha sıkı bir müeyyide kararı aldırmak için bastırıyor. Tek engel ise, Rusya ve Çin. Bu nedenle İsrail şimdi, UAEK raporunun ardından savaş tamtamları çalmaya başladı.

Raporda ne var?
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, çok tartışılan raporunda, İran’ın, nükleer silah geliştirmek için gizli deneyler yaptığından şüphelenildiğini açıklamıştı. Raporda, Tahran yönetiminin nükleer silah dizayn etmeye çalıştığı ve gizli denemelere başlamış olabileceği yolunda istihbarat bulunduğu bildirilmişti.

Güvenilir üye ülkelerden ve başka kaynaklardan alınan istihbarata dayandırıldığı ileri sürülen raporda, İran’ın nükleer savaş başlığı için bilgisayar modeli hazırladığı, nükleer silah denemesi için ön hazırlık yaptığı, orta menzilli Şahab 3 füzesini nükleer füzeye çevirmeye çalıştığı yolundaki iddialara yer verilmişti.

Karamollaoğlu: Batı’nın ikiyüzlülüğü
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Temel Karamollaoğlu, “Elinde ürettiği yüzlerce nükleer silah bulunan İsrail’e tepki göstermeyip, sadece İran’a yüklenilmesi çifte standarttır, adaletsizliktir, iki yüzlülüktür” dedi.

İran’ın nükleer silah üretmediğini defalarca beyan ettiğini hatırlatan Karamollaoğlu, öte yandan hiç kimseye danışmadan nükleer silah imal eden, depolayan ve nükleer silah deposu yönünden dünyada 3. ülke olan İsrail’in üzerinde hiç kimsenin durmamasını eleştirdi.

İran’ın enerji ihtiyacını karşılayabilmek için alternatif yollar aramasının doğal olduğunu belirten Karamollaoğlu, “Zaten amacının bu yönde olduğunu defalarca tüm dünyaya duyurdu. Ancak nedense İran’ın sözüne itimat etmiyorlar.  İran’ın nükleer teknolojiye sahip olması, batılıları çok rahatsız ediyor. İran’ın geliştirdiği bağımsız programlara karşı, hayali raporlar ve iddialar ortaya atıyorlar ” dedi.

İran’a karşı izlenen politikanın işgal öncesi Irak’a karşı da uygulandığını hatırlatan Karamollaoğlu, ” Saddam’ın başında olduğu Irak’a, elinde nükleer silah var diye saldırdılar. Sonra olmadığı ortaya çıktı. Milyonlarca kişi öldürüldükten sonra, BM’de de peş peşe özür dilediler. Bunlardan birisi de, ABD eski Genelkurmay Başkanı Powel’in itiraflarıdır. Şimdi benzer bahaneleri tekrar gündeme getirmek istiyorlar. Ancak aynı hatayı bir defa daha yaparlarsa, bu İslam dünyasına duydukları kin ve nefretin açık tescili olacaktır” dedi.

İsrail’e ses çıkaran yok
İran’ın nükleer çalışmalarını, silah üretebilme olasılığına karşı müdahale sebebi saymak için bahane yapan ABD ve batılı ülkeler, Ortadoğu’nun çıbanbaşı İsrail’in yıllardır sahip olduğu nükleer silahları ve atom bombalarını görmezden geliyor.

Nükleer programı olan ülkelerin 40 yıl önce imza attığı Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nı bile imzalamayan İsrail, şu anda nükleer silah ve atom bombası üretmeye devam ediyor.

Uzmanlar, İsrail’in elinde sayısı tam tespit edilemese de 350′yi aşkın nükleer bomba olduğu tahmin ediyor. Üstelik bu bombaların her silahta kullanılabilecek şekilde olduğu belirtiliyor.

Logged

SİZİ ALDATTIĞIMI DÜŞÜNÜYORSANIZ HAKKIMDA HAYIR DİLEYİN
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: