Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: NAMAZIN DİNİMİZDEKİ YERİ  (Okunma Sayısı 1872 defa)
ihlas
Okur
*

Karma: 0
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 46


« : 03 Mayıs 2008, 09:49:26 »

-Namaz dinin diregidir
-içinde namaz olmayan dinde hayır yoktur
-hiç bir kula kıldığı 2 rekat namaz için verilen zamandan daha değerli birbağış verilmiş değildir.
-içinizden öyleleri vardır ki;kıldığı namazın sadece üçte biri yahut dörtte biri yahut beşte biri...................yahut onda biri ona yazılır.
-ALLAHa kalbi ile yönelerek iki rekat namaz kılan kişi anasından doğdugu gibi günahlarından sıyrılmış olur
-geceleyin kılınan iki rekatlık namaz insanoğlu için dünya ve içerisindeki her şeyden daha hayırlıdır.ümmetime zor gelmese bunu farz kılardım.
-namaz;birinin evinin önünden geçen nehir gibidir bu nehirde günde beş kez yıkanan kişide kir kalmayacağı gibi beş vakit namaz kılanda da günah kalmaz çünkü namaz kötülükleri siler.her vakit namaz bir önceki namazla arasındaki büyük günah hariç kötülükleri temizler.büyük günaha tevbe lazım gelir.
-Namazı ihmal etmiş olarak ALLAHın huzuruna çıkan kimsenin diğer iyiliklerine pek önem verilmez.çünkü namaz ilk sorulacak ameldir.
-namaz kılmayan dinini yıkmıştır.çünkü namaz dinin direğidir.
-abdest namazın namazda cennetin anahtarıdır.
-namazı kasten terkeden kimse muhammedin zimmetinden sıyrılmıştır.
-kul ile kafirlik arasında namazı terketmek vardır.
-insanlarla sözleşmemizin temelinde namaz vardır.
-kim kasten namaz kılmazsa küfre yakındır.
-ALLAHın en çok sevdiği ibadet vaktinde kılınan namazdır.
-Ahirette sizi cehenneme sürükleyen nedir denildiğinde derler ki;biz namaz kılanlardan değildikyoksulu gözetmez batıla dalanlar ile bizde dalardık
Logged
ihlas
Okur
*

Karma: 0
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 46


« Yanıtla #1 : 03 Mayıs 2008, 09:57:13 »

-her kim abdest alırda namaz için yola çıkarsa attığı her adıma bir hasene kazanır ve her adımda bir günahı düşülür taki başka bir işe dalana kadar yada evine dönene kadar.
-Vücütta baş ne ise dindede namaz odur.başı olmayan insan yaşayamayacağı gibi namazsız din de yaşanmaz
-bütün bu sözler hadis-i şerif mealidir dinimizi namazla ayatta tutalım sevgili dostlar.
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2008, 13:23:10 Gönderen: tanyurd » Logged
tanyurd
"YORULUNCAYA KADAR DEĞİL ŞEHİT OLUNCAYA KADAR MÜCADELEYE DEVAM"
MODERATÖR
Allah Razı Olsun
*****

Karma: 54
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 3963


dünya sürgün yeri bende sürgündeyim


WWW
« Yanıtla #2 : 03 Mayıs 2008, 13:24:38 »

paylaşımınız için ALLAH razı olsun.... gerçekten namazın  önemini rabbim teala anlattırsın bizlere....


bunların bir çoğunu biliyorum riyazüssalihiyn de var...ancak kaynak vermeye çalışırsak daha güzel olur İNŞALLAH.

tekrar ALLAH razı olsun...

selam ve dua ile..
Logged


firdevs_i ala
Dua'ya layık
**

Karma: 2
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 115« Yanıtla #3 : 15 Mayıs 2008, 16:03:47 »

Namaz, ne kadar kıymetdar ve mühim, hem ne kadar ucuz ve az bir masraf ile kazanılır, hem namazsız adam ne kadar dîvâne ve zararlı olduğunu, iki kerre iki dört eder derecesinde kat'î anlamak istersen; şu temsilî hikâyeciğe bak, gör:

Bir zaman bir büyük hâkim, iki hizmetkârını, -herbirisine yirmi dört altın verip- iki ay uzaklıkta has ve güzel bir çiftliğine ikamet etmek için gönderiyor. Ve onlara emreder ki: “Şu para ile yol ve bilet masrafı yapınız. Hem oradaki meskeninize lâzım bâzı şeyleri mübayaa ediniz. Bir günlük mesâfede bir istasyon vardır. Hem araba, hem gemi, hem şimendifer, hem tayyare bulunur. Sermayeye göre binilir.”

İki hizmetkâr, ders aldıktan sonra giderler. Birisi, bahtiyar idi ki; istasyona kadar bir parça para masraf eder. Fakat, o masraf içinde efendisinin hoşuna gidecek öyle güzel bir ticaret elde eder ki: Sermayesi, birden bine çıkar. Öteki hizmetkâr bedbaht, serseri olduğundan; istasyona kadar yirmiüç altınını sarfeder. Kumara-mumara verip zâyi eder, birtek altını kalır. Arkadaşı ona der: “Yahu, şu liranı bir bilete ver. Tâ, bu uzun yolda yayan ve aç kalmayasın. Hem bizim efendimiz kerîmdir; belki merhamet eder, ettiğin kusuru afveder. Seni de tayyareye bindirirler. Bir günde mahall-i ikametimize gideriz. Yoksa iki aylık bir çölde aç, yayan, yalnız gitmeye mecbur olursun.” Acaba şu adam inad edip, o tek lirasını bir define anahtarı hükmünde olan bir bilete vermeyip, muvakkat bir lezzet için sefahete sarfetse; gayet akılsız, zararlı, bedbaht olduğunu, en akılsız adam dahi anlamaz mı?

İşte ey namazsız adam! Ve ey namazdan hoşlanmayan nefsim!

O hâkim ise; Rabbimiz, Hâlıkımızdır. O iki hizmetkâr yolcu ise; biri: Mütedeyyin, namazını şevk ile kılar. Diğeri: Gafil, namazsız insânlardır. O yirmidört altın ise, yirmidört saat her gündeki ömürdür. O has çiftlik ise, Cennet'tir. O istasyon ise, kabirdir. O seyahat ise; kabre, haşre, ebede gidecek beşer yolculuğudur. Amele göre, takvâ kuvvetine göre, o uzun yolu mütefâvit derecede kat'ederler. Bir kısım ehl-i takvâ, berk gibi bin senelik yolu, bir günde keser. Bir kısmı da, hayal gibi ellibin senelik bir mesâfeyi bir günde kat'eder. Kur'an-ı Azîmüşşan, şu hakikate iki âyetiyle işaret eder. O bilet ise, namazdır. Birtek saat, beş vakit namaza abdestle kâfi gelir. Acaba, yirmiüç saatini şu kısacık hayat-ı dünyeviyyeye sarfeden ve o uzun hayat-ı ebediyyeye birtek saatini sarfetmeyen; ne kadar zarar eder, ne kadar nefsine zulmeder, ne kadar hilaf-ı akıl hareket eder. Zira bin adamın iştirak ettiği bir piyango kumarına yarı malını vermek, akıl kabûl ederse; halbuki kazanç ihtimali binde birdir. Sonra yirmidörtten bir malını, yüzde doksan dokuz ihtimal ile kazancı mûsaddak bir hazine-i ebediyyeye vermemek; ne kadar hilâf-ı akıl ve hikmet hareket ettiğini, ne kadar akıldan uzak düştüğünü, kendini âkıl zanneden adam anlamaz mı?

Halbuki namazda ruhun ve kalbin ve aklın büyük bir rahatı vardır. Hem cisme de o kadar ağır bir iş değildir. Hem, namaz kılanın diğer mübah dünyevî amelleri, güzel bir niyet ile ibâdet hükmünü alır. Bu sûrette bütün sermaye-i ömrünü, âhirete mal edebilir. Fâni ömrünü, bir cihette ibka eder.

Logged
tanyurd
"YORULUNCAYA KADAR DEĞİL ŞEHİT OLUNCAYA KADAR MÜCADELEYE DEVAM"
MODERATÖR
Allah Razı Olsun
*****

Karma: 54
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 3963


dünya sürgün yeri bende sürgündeyim


WWW
« Yanıtla #4 : 15 Mayıs 2008, 18:31:47 »

ALLAH senden razı olsun  kardeşim.... rabbim telala  bizi elimizdekilerin kıymetini anlayanlardan eylesin İNŞALLAH.


selametle...
Logged


Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: