Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Bir Genç Kız ve İsrail Hapishanelerindeki Hayvanca Muamele  (Okunma Sayısı 1374 defa)
ikrami
Süper Modaratör
Allah Razı Olsun
*****

Karma: 18
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 1286« : 13 Haziran 2010, 18:34:19 »

Bir Genç Kız ve İsrail Hapishanelerindeki Hayvanca Muamele
Dosya- 16.04.2009, 09:28:03

--------------------------------------------------------------------------------
 
 Yazdır  Yazı Boyutu: [ + ] [ - ]
 
 
Geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan Filistinli genç kız Şirin, kendilerine hayvanca muamele yapıldığını söyledi.  Facebook  Digg  Del.icio.us
 Reddit  Mixx  StumbleUpon
 Google  Yahoo

“Bizleri dövüyorlardı. Bize hayvan muamelesi yapıyorlardı” İsrail hapishanesinden yeni özgürlüğüne kavuşan Şirin Şeyh, İsrail’in Filistinli esirlere karşı yaklaşımını bu cümlesinde açıklamıştı.

2003 yılında, henüz 17 yaşındayken Batı Şeria’da bir yerleşimciyi kaçırma teşebbüsünde bulunma suçlamasından ötürü tutuklanmıştı. Pazar günü tutukluluk süresi sona ermesinden sonra serbest bırakıldı.

İslam Online’ye konuşan Şirin, 6 senelik hapis hayatından sonra “Bize karşı muamelelerindeki vahşiyetin ve barbarlığın derecesini sizlere anlatmam gerçekten de zordur” dedi.

Şirin, 6 yıllık süre içerisinde bir çok kez kadın gardiyanların koğuşlara gecenin bir yarısı aniden girerek teftiş yaptıklarını belirterek “Bazı Filistinli kadınlar,çocuklarını elleri ve ayakları kelepçeliyken dünyaya getirmekteydi” dedi.

Şirin, hapishane yöneticilerinin kasıtlı olarak uyuşturucu kullanan, katil ve her türlü ahlaki suçu işleyenlerle aynı koğuşlarda yaşamaya zorlandıklarını, kendilerine zarar verilmesi için hapishane yöneticileriyle adi suçluların işbirliği içerisinde olduğunu savundu.

Şirin’e göre İsrail hükümeti adil bir düzen değil “intikam” düzeni. Şirin “İsrail, Yahudilerin dışındakilerinin katledilmesini ve evlerinin yıkılmasını uygun bulmaktadır” dedi.

İsrail, Şirin’i serbest bıraktı bırakmasına ama. Şirin, ailesinin yanına değil Gazze’ye sürgüne gidecek.

Şirin, İsrail'in Filistinli esirlere işkenceden, öldürme tehdidine, tıbbi ihmalden, aşağılamaya kadar her türlü hak ihlalini uyguladığını söyledi.

Filistin Hükümeti, Hamas ve İslami Cihad, Şirin hakkında verilen sürgün kararına tepki göstermişti.

Şirin son olarak “Özgürlüğüme kavuştuğum için mutluyum. Fakat ailemi RamALLAH’ta da görmek istiyorum” dedi.

Filistinli Kadın Esirler

Hapishanede bir yakını olmayan Filistinli kadın, hemen hemen hiç yok. Kimisinin çocuğu, kimisinin babası kimisinin de eşi İsrail hapishanelerinde.

1967’den beri işgal güçleri yaklaşık 10 bin Filistinli kadını tutukladı. Aksa intifadası döneminde ise 820 kadın sorgulandı, tutuklandı ve işkence gördü. Onlardan hala 90 tanesinin tutukluluk halleri devam ediyor.

Filistinli kadın esirlerden 40 tanesi Şaron hapishanesinde, 42 tanesi Damon hapishanesinde diğerleri ise Hişoran hapishanesinde bulunmakta.

Tutuklanan kadınlardan en ağır cezaya çarptırılan Ahlem Temimi’dir. Temimi, 16 kez müebbet hapse mahkum edilmişti.

Filistinli kadın esirler, en kötü ve barbar şartlara karşı hapishanelerde direniyor. En basit insani ihtiyaçlardan mahrum bırakıldıkları gibi, insan hakları savunucuları da onları görmezden geliyor.

Filistinli kadın esirler genel olarak; hücre hapsi yoluyla yalnızlığa mahkum edilme, zor ve ağır şartlarda yaşamaya zorlanma, idari cezanın yenilenmesi, mali cezalarla cezalandırılma, uygun olmayan yiyecek ve içeceklerle beslenmek zorunda bırakılma, sürekli teftişe maruz kalma, koğuşların kapasitesinin üzerinde doldurulması, yeterli temizlik maddesi sağlanmaması, ihtiyaç duyulan giyeceklerin içeri sokulmaması, bebekleri ve kendileri için ihtiyaç duydukları malzemelerin içeri sokulmaması gibi insanlık dışı muamelelerle karşı karşıyalar.

Dünyanın En Küçük Esiri

Dünyanın en küçük esiri olan Yusuf ile annesi Fatma da son derece kötü şartlarda yaşıyor. Hamileyken kaçırılan Fatma çocuğunu hapishanede dünyaya getirmek zorunda kalmıştı.

Hücreye Atıldılar

Kadın esirlerden Abir Avde’nin 2008 yılının Ağustos ayında gardiyanların saldırısına uğradıktan sonra tek kişilik hücreye kapatılmıştı.

Gardiyanlardan bazıları bir gece yarısı koğuşa girerek Abir Avde ve arkadaşı Meryem et-Tarabin’i demir kelepçelerle ellerinden ve ayaklarından bağladığı sonrasında da her ikisini ayrı hücrelere götürüp yataklara bağladıkları öğrenilmişti. Bu iki kadın esir, 12 saat yemeksiz ve susuz bırakılmışlardı.

Abir Avde’nin normal şartlarda 10 Ağustos 2008 tarihinde serbest bırakılması gerekirken aynı gün keyfi olarak 6 ay idari cezaya mahkum edilmişti.

Filistinli hareketler, 3 yıl önce esir aldıkları İsrailli asker Gilad Shalit karşılığında tüm Filistinli kadın esirlerin de serbest bırakılmasını istiyor

isra haber
Logged

SİZİ ALDATTIĞIMI DÜŞÜNÜYORSANIZ HAKKIMDA HAYIR DİLEYİN
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: