Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Aydın efendi iktidarlığamı göz dikiyor?  (Okunma Sayısı 900 defa)
Topçuzade
Topçuzade
Okur
*

Karma: 0
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 10


Kavuşmak istersen MEVLA'ya vur tekmeyi dünyaya


« : 15 Eylül 2008, 12:21:09 »

Başbakan Erdoğan’ın Cumartesi konuşmasından sonra kanaatim, biraz da temennim şuydu: Bu gerilim burada biter, herkes anlamasını gerekeni anlar, tartışma da kendi kendini tüketir, noktalanır.

Erdoğan’ın konuşmasının satır araları Doğan Grubu’na bu marjı bırakıyordu. Prensipler bazında konuşmuş ve herkese karşı eşit olma taahhüdünü tekrarlamış ve en önemlisi de ‘Bu bahsi şimdilik burada kapatıyorum’ demişti.

Böylesine büyük ve gerilimli bir tartışma zincirinin ardından bundan daha düşük tansiyonlu konuşma yapılamazdı.

Buna karşılık, elbette Doğan Grubu’nun da Başbakan’ın sözlerine cevap verme hakkı vardır. Çünkü, iddialara devam ediyordu ve cevapsız kalması doğru olmazdı.

Ancak...

Taktik açıdan hiç de akıllıca olmayan bir cümle bütün tartışmayı çerçeveledi. Özellikle de Erdoğan’ın parça parça iddialarını bütün olarak teyit etti. Aydın beyin sadece bir medya patronu, sadece bir işadamı ve hatta sadece ikisi birden olmadığını gösterdi. Meselenin, haberler ve kampanyalardan daha ileri bir konsepte oturduğu hissini güçlendirdi.

Aydın Doğan, Başbakan’a şunu söylüyor:

‘Benimle ne meseleniz varsa bir televizyon kanalında sizinle canlı yayında tartışmaya hazırım.’

Bu, bir medya patronu, bir işadamı üslubu değildir. Ana muhalefet lideri söylemiyor bunu. Bu talihsiz cümle, kendi medya grubunun ülkeyi hükümetle birlikte yönetme arzusunu, bilinçaltındaki iktidar talebini dışa vuruyor. Başbakan’la aradığı eşitlik, hakkındaki iddiaları çürütme talebinden çok, birebir muhataplık arayışını gösteriyor.

Hürriyet’in Genel Yayın Yönetmeni de Başbakan’ın ‘Açıklayın, size bir hafta süre veriyorum’ dediği günün ertesinde ülkedeki problemlerin bazılarını sıralayıp ‘Şimdi Başbakan’la pazarlık masasına oturuyorum’ diye söze başlamıştı. Ve ‘Bir hafta süre veriyorum. Başbakan bu iki meseleyi çözsün, söz veriyorum susacağız’ demişti.

Belki aynı mantık, belki aynı bilinçaltı... Ama biz gazetecilerin bazen böyle şımarma hakkı vardır. Sonuçta hepimiz birer çalışanız, patron değiliz. Bir yayın yönetmeni Başbakan’la kendi arasında eşitlik kurmak istemişse bu en fazla kendini de hedef alan bir ironiden ibaret kalır, üzerinde durulmayabilir.

Patrona gelince durum farklıdır.

Aydın beyin, 5 gazetesi, 2 ulusal TV istasyonu, haber kanalı, sayısı her geçen gün artan uydu kanalları, radyoları, dergileri var. Medya grubunun çok üzerinde değere sahip şirketleri de var. Uluslararası yatırımları var. Son istatistiklere göre ülkenin en çok nakit para stokuna sahip dört işadamından birisi olarak görünüyor.

Aydın beyin sahip olduğu ekonomik büyüklüğü Türkiye ölçeğine vurunca şöyle bir tablo ortaya çıkıyor. Bill Gates, Rupert Murdoch, George Soros, Ted Turner ülkelerinde neyse Aydın Doğan da Türkiye’de odur. En önemlisi ve en tehlikelisi de Berlusconi’nin sahip olduğu medya ve diğer endüstri gücü neyse Aydın beyin Türkiye’deki zenginliği o orandadır. Tek farkla... Aydın beyi siyaset sahnesinde görme şansımız olmadı.

İşte, bu güç tabanının üzerine bir de Başbakan’ı televizyonda düelloya davet etmek cesareti eklenince insanın aklına, parasal gücü iktidar ortaklığına tahvil etmek arzusu geliyor.

Aydın bey acaba, ‘Bu kadar büyük bir medya grubuna sahibim. Bu kadar dev şirketlerin patronuyum ve cebimde de yatırım yapmaya bile yer bulamayacağım kadar çok nakit para var. Zamanında siyaseti yönlendirdiğim de oldu. Şimdi neden olmasın’ diye mi düşünüyor? Elindeki bu devasa gücün yaşam standardını yükseltmekten başka işe yaramamasına mı canı sıkılıyor? Başbakan’ı canlı yayına davet etmek bir ‘Berlusconi kompleksi’ mi? Hükümete karşı kampanyanın arkasında medya + para= iktidar denklemi mi yatıyor?

Önceki gün iyimserdim, şimdi o kadar değil...

Yine de ‘Altta kalan ben olmayayım’ duygusunun hiç de iyi bir fikir olmadığını belirteyim.

                                                                                        KYNK: STAR GZTESİ
Logged

TOMURCUK DERDİ OLMAYAN AĞAÇ ATEŞE ODUNDUR
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: