Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: İsmailağa cemaatine dava (KUR'AN ÖĞRETMEYE ÖMÜR BOYU HAPİS) AKP GELİYOR AÇILIN(M  (Okunma Sayısı 1694 defa)
ikrami
Süper Modaratör
Allah Razı Olsun
*****

Karma: 18
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 1286« : 13 Ağustos 2009, 19:50:49 »

İsmailağa cemaatine dava      ERZURUM, (DHA) 13 Ağustos 2009
 
   
NAKŞİBENDİ tarikatının kollarından İsmailağa Cemaati hakkında, ‘cebir ve şiddet’ ile ‘kanuna aykırı eğitim yuvası açma’ suçlamasıyla Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde tutuksuz yargılanan 13 kişi hakkında ömür boyu hapis cezası isteniyor.

İsmailağa Cemaati'nin, ilçe ve köylerde okul öncesi çocuklara Medine Vakfı’na ait evlerde yatılı olarak eğitim verdiği ihbarı Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı’nı harekete geçirdi. Erzincan İl Jandarma Komutanlığı’na verilen istihbarat toplanma talimatı sonrası, cemaatin kapalı bir yapıya sahip olması nedeniyle mahkemeden şüphelilerin dinlenmesine ilişkin karar alındı. Çalışmalar sonucu örgütün sadece Erzincan’da değil yurt genelinde yapılanmaya gittiği sonucuna varıldı. 

Geçen 23 Şubat’ta jandarma tarafından Erzincan merkez ve ilçelerde dini eğitim veren vakıflara yönelik olarak düzenlenen operasyonda, 10’u kadın toplam 29 kişi gözaltına alındı. Erzincan Savcılığı'ndan geçen şubat ayında yapılan açıklamada, okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocuklara yasalara aykırı olarak eğitim veren 29 kişinin, yardım toplama kanununa muhalefet, dolandırıcılık ve benzeri suçlardan gözaltına alındığı belirtildi. Aynı açıklamada, bu evlerde eğitime alınan 4- 6 yaş grubunda 63 çocuk ile 15- 18 yaş grubunda 11 gencin eğitim gördüğünün tespit edildiği ve çocukların ailelerine teslim edildiği belirtildi.
Gözaltına alınanlardan 20’si serbest bırakılırken, 9 kişi tutuklanarak Erzincan Cezaevi’ne gönderildi. Tutuklananlardan 7’si geçen 29 Haziran’da Erzincan’da, 2’si de Erzurum’da bugün çıkarıldıkları mahkemenin verdiği ara kararı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

13 KİŞİYE DAVA

Özel Yetkili Erzurum Savcısı, Erzincan’da yakalananlardan 13 kişi hakkında, ‘cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs edenlere’ yönelik TCK’nın 309’uncu maddesi uyarınca ömür boyu hapis istemiyle Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açtı. Tutuksuz 13 zanlının ilk duruşması 1 Ekim 2009’da yapılacak.

Bu arada Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada bir ulusal gazetede ‘Cemaatlere dokunulamadı’ başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi:
“Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kamuoyunda İsmail Ağa olarak bilinen cemaat ile ilgili başlattığı soruşturmanın Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nca engellenerek sümen altı yapıldığı şeklinde kamuoyunu gerçeğe aykırı bilgilendiren bir haber yapılmıştır. Söz konusu olay ile ilgili soruşturma Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevsizlikle CMK’nun 250 madde ile yetkili Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildikten sonra yapılan soruşturma neticesinde CMK’nun 250 madde ile yetkili Cumhuriyet Başsavcılığımıza da deliler toplandıktan sonra ilgili kişiler hakkında Özel Yetkili Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesine kamu davası açılmış olup, halen yargılama mahkemesinde devam etmektedir. Soruşturmanın engellenmesi yada sümenaltı edilmesi söz konusu değildir.” 
Logged

SİZİ ALDATTIĞIMI DÜŞÜNÜYORSANIZ HAKKIMDA HAYIR DİLEYİN
tanyurd
"YORULUNCAYA KADAR DEĞİL ŞEHİT OLUNCAYA KADAR MÜCADELEYE DEVAM"
MODERATÖR
Allah Razı Olsun
*****

Karma: 54
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 3963


dünya sürgün yeri bende sürgündeyim


WWW
« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2009, 15:39:29 »

sübhanALLAH...


ya  rabbi  sen  bu  zzihniyeti  islah eyle..  yoksa  sen  bunları  kahreylede islamın  aydınlığa  çıksın.. senin  dinin için  çalışanlar  rahat  eylesin..

tşkler
Logged


Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: