Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: İsrail istedi Türkiye kovuyor  (Okunma Sayısı 1308 defa)
ikrami
Süper Modaratör
Allah Razı Olsun
*****

Karma: 18
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 1286« : 13 Ağustos 2009, 18:19:14 »

İsrail istedi Türkiye kovuyor
Gazze'de yaklaşık iki yıl önce İsrail'in bir operasyonu sırasında yaralanan ve daha sonra belden aşağısı felç kalarak tekerlekli sandalyeye bağlı kalan İslam H.M. Asalya isimli Filistinli genç İHH tarafından tedavisi için Türkiye'ye getirilmişti.

Kısa bir süre sonra tedavi olduğu hastanede çalışan bir hemşireyle evlenen Asalya böylece Türkiye'de oturma izni aldı. Asalya 17.05.2010 tarihine kadar geçerli olan ikamet tezkeresine de sahip; ancak bir kaç gün önce Tel Aviv'in, Türk makamlarına bir rapor göndererek gencin Hamas savaşçılarından olduğunu ve tutuklanarak sınır dışı edilmesi talebinde bulunduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine harekete geçen Türk güvenlik birimlerinin, Hamaslı genci tutuklayarak yabancılar şubesine sevkettiği öğrenildi. Evinden alınırken mülakat yapılacağı ve geri getirileceği söylenen genç Kumkapı Yabancılar Şube Misafirhanesi’ne götürüldü.Edinilen bilgiye göre Türk resmi makamları Hamaslı gence iki seçenek sunuyor; ya İsrail ve Filistin dışında bir ülkede yaşayacaksın yada İsrail'e teslim edileceksin...

Bunun yanısıra İslam H. M'nin eşi Münifer Özer Asalya'nın da yabancı şubede tutuklu olduğu öğrenildi. Konuyla ilgili Timetürk'e açıklamada bulunan gözü yaşlı kadın "Bunun adı bir mücadele. Ben bunun için kendisiyle evlendim. Ülkemin eşime terörist muamalesi yapması çok ağrıma gidiyor. Eşimi nereye götürürlerse bende onunla beraber gideceğim" dedi.

MAZLUM-DER'DEN YETKİLİLERE ÇAĞRI

MAZLUMDER ve İHH'da görevli avukatlar harekete geçti ancak henüz bir sonuç alınmadı. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan MAZLUM-DER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal yetkililere çağrıda bulundu. Ünsal açıklamasında şunları kaydetti:
Belden aşağısı felç olan ve tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayan mülteci tedavi amaçlı Türkiye’ye gelmiştir. Mülteci 17.05.2010 tarihine kadar geçerli olan ikamet tezkeresine de sahiptir.

Filistinli Mülteci 12.08.2009 tarihinde evinden alınarak Kumkapı Yabancılar Şube’ye götürülmüştür. Evinden alınırken mülakat yapılacağı ve geri getirileceği söylenmiştir. Ancak halen tutulduğu Kumkapı Yabancılar Şube Misafirhanesi’ne getirildikten sonra “sınırdışı edileceği” kendisine sözlü olarak iletilmiştir.

Felçli bir hasta olan mülteci tutulduğu Kumkapı Yabancılar Şube’ de tuvalet ihtiyacını dahi karşılayamamaktadır. Zira mültecinin ihtiyacı olan alafranga tuvalet şube‘de mevcut değildir. Ayrıca bu süreçte mültecinin tedavisi de aksamaktadır. Bu şartlar altında İslam H.M. Asalya’nın İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Kumkapı Yabancılar Şubesi’nde tutulması hukuka aykırıdır.

Türkiye’de yasal olarak ikamet izni olan, bir Türk vatandaşı ile evli olan Filistinli Mültecinin sınır dışı edilmesi; mültecinin öncelikle yaşam ve sağlık haklarını ihlal edecektir. Mültecinin hiçbir gerekçe de gösterilmeksizin sınırdışı edilmesi güvenlik ve özgürlük hakkının da ihlali anlamına gelecektir.

MAZLUMDER, Filistinli mülteci İslam H.M. Asalya’nın vazgeçilmez temel insan haklarının korunması için sınır dışı işlemlerinin durdurulmasını talep eder.

İSLAM H.M. ASALYA KİMDİR?

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Kumkapı Yabancılar Şubesi’nde tutulan başvurucu, Filistinli bir mülteci. İslam H.M. Asalya, İsrail’in 2008 Ocak saldırılarında iki bacağını kaybetmiş, 25.03.2008 tarihinde İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı tarafından tedavi edilmek üzere İstanbul’a getirildi. Aylarca tedavi gören İslam H.M. Asalya, daha sonra Türk vatandaşı olan Münifer Özer Asalya ile evlendi. İslam H.M. Asalya ile birlikte 58 yaralı daha İstanbul’a getirilerek tedavi edildi. İslam H.M. Asalya ve diğer yaralıların tedavi etme sürecine Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ da yakından ilgilendi. Filistinli yaralıların tedavi olma sürecine maddi ve manevi destekte bulundular.
Logged

SİZİ ALDATTIĞIMI DÜŞÜNÜYORSANIZ HAKKIMDA HAYIR DİLEYİN
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: