Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Papa 'günah' dedi, Diyanet onay verdi  (Okunma Sayısı 1765 defa)
turbey_01
Okur-Yazar
*

Karma: 1
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 89« : 16 Aralık 2008, 10:31:46 »

Teknolojiye paralel olarak bilim gelişiyor, bilim geliştikçe dini konular tartışmaya açılıyor. İşte Vatikan ile Diyanet'in ayrı düşüren hadise:
Papa 16'ncı Benedict tüp bebeği "mekruh," kök hücreyi "günah," doğum kontrol hapını "ahlaksızlık" olarak niteledi. Diyanet ise tüp bebek ve doğum kontrol yöntemlerine onay verdi; kök hücreye temkinli yaklaştı..

TARAFLAR NE DİYOR?

Papa 16'ncı Benedict

Tüp bebek
Papa 16'ncı Benedict, Vatikan tarafından yayınlanan teknolojik gelişmelerin değerlendirildiği 32 sayfalık bioteknoloji belgesi üzerine tüp bebeği "mekruh" olarak değerlendirdi.

Doğum kontrolü
Vatikan, doğum kontrol yöntemlerini uzun süredir kabul etmiyor. Papa, doğum kontrol hapını ise "ahlaksızlık" olarak niteliyor.

Kürtaj
Vatikan ve Diyanet'ten benzer görüşler geldi. Papa "İnsan yaşamı, her aşamada kutsaldır ve saygı duyulması gerekir. Bu yüzden kürtaj da büyük günahlar arasında yer alır" şeklinde görüş bildirdi.

Kök hücre
Katolik aleminin lideri olan Papa, embriyon ile bağlantılı kök hücre çalışmalarını, embriyonun dondurulmasını, embriyon yok edildiği gerekçesiyle "büyük günah" olarak değerlendirdi.

Ali Bardakoğlu

Tüp bebek
Diyanet, kadın veya erkekteki kusur sebebiyle gebeliğin gerçekleşmesinin mümkün olmadığı hallerde tüp bebekte herhangi bir sakınca görmedi. Tabii yumurta ve spermin, nikâhlı eşlere ait olması; döllenmiş olan yumurtanın, başka bir kadının rahminde değil yumurta sahibi annenin rahminde gelişmesi şartıyla...

Doğum kontrolü
Diyanet doğum kontrol hapı için "Gebeliği önleyici tedbirlere başvurarak doğumu kontrol altında bulundurmak, istenmeyen durumlarda gebeliğe engel olmak caiz ve mümkündür" dedi.

Kürtaj
"Gebelikten sonra, annenin hayati tehlikesi gibi haklı, kesin ve meşru bir zaruret olmaksızın, düşürmek veya kürtaj yolu ile bir canlının hayatına son verilmesi caiz değildir" dedi.

Kök hücre
"İnsana ve çevreye zarar vermemek kaydıyla genler üzerinde çalışma yapılabilir. Ancak tıp dünyasının bağımsız bir canlı olma potansiyeli kalmamış, özelleşmiş yetişkin kök hücrelerinin tedavi amaçlı kullanımı üzerinde yoğunlaşmaları gerekir. Ancak, özelleşmiş yetişkin hücrelerden embriyonik kök hücrenin özelliklerini taşıyan kök hücre elde edilemezse ve başka tedavi imkânı yoksa, tüp bebekten arta kalan 'blastocistler' tedavi amaçlı olarak kullanılabilir."


anka

Logged

ALLAH var,Problem Yok.
turbey_01
Okur-Yazar
*

Karma: 1
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 89« Yanıtla #1 : 16 Aralık 2008, 10:32:47 »

1. ALLAH cc. bir tek çocukların değil göz ile görüp görmediğimiz her şeyin rızkını bu dünyaya vermiştir, arza yaymıştır bu rızık tüm varlığa kafidir. 2. İşte ALLAH'ın bu rızkı; kullarına kulları vasıtası ile adil dağıtılmıyor.
Logged

ALLAH var,Problem Yok.
KITMİRUS-SULTAN
Moderator
Okur-Yazar
*****

Karma: 1
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 61« Yanıtla #2 : 24 Aralık 2008, 18:26:15 »

Canı veren ALLAH Rızkıda verecektir Çünkü onun bu konuda Ahdi vardır
Logged

"DÜŞMANIM BANA NE YAPABİLİR Kİ;
 BEN CENNETİ YÜREĞİMDE TAŞIYORUM
 HAPSEDİLMEM HALVET,
 SÜRGÜN EDİLMEM HİCRET,
 ÖLDÜRÜLMEM İSE ŞEHADETTİR!..."
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: